چهره های ماندگار

·  سلام دوستان عزیز در این بخش قصد داریم چهره های نام آشنا ٬ قدیمی و معروف روستایمان را معرفی کنیم که همکاری و  کمک  شما نقش بسیار مهمی در تدوین این مطالب خواهد داشت. در این قسمت به معرفی شخصیت مرتضی الله دینی خواهیم پرداخت.

·  کمتر کسی را می توان شناخت که از مرتضی نامی نشنیده باشد و یا با اخلاق و رفتار او آشنا نباشد.

 

·  مرتضی الله دینی فرزند حسین فرزند خانعلی٬ متولد سال ۱۳۰۸ هجری شمسی یکی از بزرگ مردان روستای حصاروئیه می باشد.مرتضی دوران خرد سالی خود را در بخش سرده به همراه خانواده اش به سرعت سپری کرد٬سپس با راهنمایی های پدرش٬ مرحوم حسین الله دینی راهی مکتب شد تا به فراگیری دانش بپردازد. هوش و ذکاوت مرتضی علاقه وی را به یادگیری دو چندان نمود به طوری که طی مدت کوتاهی توانست خواندن و نوشتن را به سرعت بیاموزد و از دوستان همکلاسی خود پیشی بگیرد. اما زندگی سخت و مشقت بار روستایی مرتضی را از ادامه تحصیل در مکتبهای ادبی آن زمان باز داشت. و آن زمان که  می بایستی تنها دغدغه وی درس خواندن و بازی با دوستانش باشد٬ مرتضی  به ناچار در کنار خانواده اش به کار کشاورزی و دامداری پرداخت. اما مرتضی آنچنان علاقه ای به درس و مطالعه پیدا کرد که هیچگاه کتاب٬ این یار مهربان را کنار نگذاشت. زندگی نو جوانی و جوانی مرتضی به سرعت سپری شد اما هیچگاه فرصتی به دست نیامد تا به دنبال تحصیل برود.


مرتضی همراه با کار کشاورزی و دامداری همواره به دنبال کسب اطلاعات علمی٬ سیاسی و عمومی بود تا بر دانش خود بیافزاید. سرانجام مرتضی می بایست  همدمی اختیار کند تا  تشکیل خانواده دهد و این امر اتفاق افتاد. از پدرم٬ حبیب الله که برادر کوچکتر مرتضی می باشد ٬پرسیدم عمویم در جوانی چگونه مردی بود؟ لبخندی به لب زد و گفت مرتضی مردی زحمتکش ٬مهربان و خانواده دوست بود که همواره تلاش می کرد  مایحتاج زندگی اش را تامین کند تا فرزندانش آسوده خاطر زندگی کنند و بتوانند به مدرسه بروند و آینده شغلی آنها تامین شود. مرتضی دیگر نمی خواست  فرزندانش به سرنوشت او دچار شوند و در این راه تمام تلاش خود را به کار گرفت و نتیجه هم گرفت. اینک که فرزندان مرتضی هرکدام  زندگی خود را دنبال می کنند و افرادی موفق در جامعه هستند، مرتضی خوشحال است. از پدرم پرسیدم  مرتضی با مردم چگونه برخورد می کرد؟ وی گفت همیشه به مردم احترام می گذاشت و مهمانان را بسیار اکرام می کرد٬ که این از اخلاق پسندیده مرحوم پدرمان بود. حاضر بود شب را گرسنه سپری کند اما هیچ گاه کسی را نرنجاند.  هم اکنون مرتضی یکی از باسواد ترین مردان اهالی حصاروئیه می باشد٬با آن که مرتضی مدارج عملی را طی نکرده اما علاقه او به کتاب و کتاب خوانی باعث شده تا اطلاعات خود را به روز برساند و دراغلب زمینه ها سخنانی مفید برای گفتن داشته باشد.مرتضی مردی بلند قد با دستانی پینه بسته و قلبی مهربان و دنیایی خاطره در ذهن هنوز هم شعر های مثنوی و حافظ را زمزمه میکند .


 او در روستای حصاروییه زندگی می کند اما بسیار فراتر از محدوده جغرافیا یی که در آن بوده می اندیشد.گویا کتاب را هنوز هم با تمام مشکلات کنار نگذاشته و خود را با گردونه روزگار  اشنای اشنا نگه داشته است. مرتضی با آنکه کشورهای خارجی زیادی را سفر نکرده است اما گوئی سالها آنجا زیسته و اطلاعات تاریخی و حکومتی آنها را فرا گرفته است. مرتضی اغلب شهرهای ایران را سفر کرده و کوله باری از تجربیات سفر را اندوخته است به طوری که اگر با وی همنشین شوید لذت سخنان وی را درک خواهید نمود. مرتضی با آنکه زحمات زیادی متحمل شده ٬ هنوز به دنبال کشاورزی و دامداری می باشد که این کار را از مشاغل پربرکت معرفی می کند و می گوید هیچ گاه نمی توانم در خانه بیکار بنشیم٬ باید خود را به گونه ای سرگرم کنم. برای این عزیز بزرگوار آرزوی سلامتی و سربلندی داریم.

حتما نظر بدهید.