آب رفته به جوی باز نمی گردد.

      


صرفه جویی هنر است.صرفه جویی کم مصرف کردن نیست، بلکه درست مصرف کردن است. تا می توانید در مصرف آب و برق صرفه جویی کنید. با حذف یارانه ها از روی قبض های آب و برق و یک مدیریت صحیح می توانید براحتی زندگی خود را اداره کنید.اینها جملات و عبارتهایی است که هرروز، بارها و بارها از رادیو و تلویزیون و سایر رسانه ها شنیده ایم و می شنویم. اما خود دولت و مسئولین چقدر به این موضوع اهمیت می دهند ؟ آیا تا آنجا که مربوط به حوزه کاری خودشان می شود رعایت می کنند؟ به نظر شما مردم یک روستا چقدر آب مصرف می کنند؟مردم شهر چطور؟ شبکه آبرسانی کدام گروه پیچیده تر و فرسوده تر است؟ هزینه های مصرفی کدام گروه بیشتر است؟ اینها سوال هایی است که به راحتی می توان آنها را جواب داد. به گفته خود مسئولین آب بهای مصرفی روستائیان کمتر از آب بهای مصرفی در شهر است. البته رسیدگی به وضعیت شبکه آبرسانی هم به طبع کمتر است. 

 

در روستای حصاروئیه تعداد شکستگیهای لوله های آب از تعداد مشترکان این شبکه به مراتب بیشتر است به هر کوچه و پس کوچه ای که قدم می گذاری می بینی دریاچه ای درست شده و مقدار بسیار زیادی آب به هدر می رود به جرات می توان گفت که مقدار آبی که هدر می رود از نصف مقدار آب مصرفی مردم بیشتر است.به گفته تعدادی از اهالی روستا بارها و بارها با مسئولین اداره آب تماس گرفته اند و این موضوع مطرح شده اما هیچ اقدامی در این باره صورت نگرفته است علاوه براین مامور قرائت کنتورهای آب نیز هر دو ماه وقتی در روستا جهت قرائت شماره کنتور  سرکشی می کند مطمئنا که این موضوع را دیده است. حتی اگر او هم کمی دلسوز بود این قضیه را انعکاس می داد زیرا این موضوع ماهاست که ادامه دارد. 

 

 علاوه بر هدررفت آب در این سالهای کم آب و رو به خشکسالی اگر از دید بهداشتی هم به این موضوع نگاه کنیم کمی نگران کننده به نظر می رسد.  وقتی مقداری آب در یک جا جمع می شود مطمئنا محل جمع شدن حیوانات و حشرات خواهد شد جایی که محل آبشخور سگها ،گوسفندان ، حشرات و سایر پرندگان و حشرات موذی خواهد شد و براحتی می تواند انواع و اقسام ویروس و میکروب را وارد شبکه های آبرسانی کند و بطور یقین افرادی را که از این آب استفاده می کنند گرفتار خواهد کرد امیدواریم مسئولین کمی به خود بیایند و فقط به فکر این نباشند که قبض های آنچنانی آب و برق را به موقع به درب منزل روستائیان برسانند، بلکه جهت حل مشلات و گرفتاریهای مردم روستاها نیز به موقع وارد عمل شوند تا خدای ناکرده شاهد عواقب جبران نا پذیری نباشیم.حالا آب کجا می رود ما به کجا میرویم؟ اگر آب هدر برود ما مجبوریم هرروز به اداره آب برویم  یا بهشان زنگ بزنیم تا آن را درست کنند. اگر هم هدر نرود٬ما به دنبال کار و زندگیمان می رویم. راستی شما کجا می روید؟ به امید آبادانی روستا های ایران