X
تبلیغات
رایتل
آشنایی با لغات و اصطلاحات

یکی از  تفاوتهای انسانهای هم زبان در یک کشور در اقصا نقاط دنیا٬ در گفتگوهای روزمره٬ لغات و اصطلاحات رایج در آن کشور ٬استان ٬شهر و آن منطقه ای می باشد که افراد بکار می برند و این که همان لهجه می باشد آنان را نسبت به سایر همنوعان خود در منطقه ای دیگر از لحاظ صحبت کردن متمایز می کند. گاه این لغات و اصطلات آنچنان زیبا و جذابند که هر شنونده ای را مجذوب و مسحور خود می کنند و گویی این کلمات آنچنان شیرینند که هچگاه از شنیدن آنها سیر نمی شود٬ هر چند که مفهوم آنها برایش مبهم باشد و گاهی اوقات گیج کننده اند  برای نا آشنایی که تازه وارد این مکان می شود. براستی لزوم کاربرد این اصطلاحات خاص و بومی چه می باشد؟

استان کرمان با سابقه کهن و دیرینه خود در ایران یکی از استانهایی است که مردمان آن در شهرستانهای مختلف استان  با لهجه شیرین خود زبانزد خاص و عامند. کمتر کسی را می توان در ایران سراغ داشت که لهجه زیبای کرمانی را نشنیده باشد یا با آن آشنا نباشد. اهالی شهرستان شهربابک و مردمان روستای حصاروئیه نیز از این قاعده مستثنی نیستند و کلمات و اصطلاحات جاری و رایج آنان شاید برای هر کسی جالب باشد و خالی از لطف نباشد.اینک بر آن شدیم گوشه ای از این کلمات را برایتان نقل کنیم 

تلفظ           

اصطلاح      

تلفظ

اصطلاح    

 

Partang

پارتنگ

Ou garmu

اوگرمو

Pardomal

پاردمال

Khalame

خلمه

Ofteng

افتنگ

Kuzz

کوز

Dulu

دولو

Korm

کرم

Kalpak

کلپک

Gholghashom

قلقاشم

Ghara

قرا

Khonazi

خنازی

Jughan

جوقن

Lachar

لچر

Ou jezu

او جزو

Teviju

تویژو

Ghafelu

غافلو

Sholati

شولاتی

Kudi

کودی

Kormaaji

کرمعجی

Eo dari

اوداری

Khure

خوره

آیا تا کنون با این واژگان بر خورد کرده اید ؟ آیا واژه گان دیگری می شناسید که کاربرد زیاد تری دارند؟ آیا معنی این واژگان را می دانید؟
منتظر نظرات و یشنهادات شما عزیزان هستیم.